‘WWM’ er opfølgeren til den hysterisk morsomme Apocalypse Cow, men når desværre ikke dens højder. Den er skam spændende og anderledes og morsom, men det er en anden type bog. Mere apokalyptisk og seriøs. Den lægger op til en tredie – og måske – afsluttende bog. Altså mine forventninger blev ikke helt indfriet.
Denne anden bog i Hater-trilogien er ikke nær så god og charmerende som sin forgænger Hater. Det fede ved Hater var spillet mellem karaktererne, den engelske platte humor og fornyelse.
Karakterspillet er anderledes i ‘Dog Blood’ og humoren er anderledes. Den er ikke vildt overraskende, men har dog sin berettigelse.
Danny er velbeskrevet og nem at følge. Selv hadefuld og ustabil er nem at holde af.
‘Hater’ er første bog i David Moody’s virus trilogi. Sløret løftes en smule for hvad der ligger bag, men i det store hele støbes fundamentet for de næste bøger. Og hvilket fundament. Tonen er udpræget arbejderklasses engelsk og uhøjtideligt og en fornøjelse at læse. Bogen virker kortere end det i virkeligheden er. Jeg glæder mig til at læse de næste par stykker.